četvrtak, 17. ožujka 2016.

Prirodno liječenje psorijaze u 5 jednostavnih koraka



Psorijaza je kronični kožni poremećaj koji obilježavaju crvene mrlje prekrivene bijelim ljuskicama, suha koža, svrbež i zadebljani nokti.

Ova bolest nije toliko ozbiljna da bi izazivala veće smetnje za zdravlje, nego je u prvom redu estetski problem. Uzroci psorijaze su i danas uglavnom misterij. Vjeruje se da je ona posljedica sprege gena i određenih “okidača“ iz okoline. Alternativna medicina u uzroke ubraja i nepravilnu prehranu te nagomilavanje toksina u organizmu.

Ova neugodna, ali ne i fatalna kožna bolest ne mora biti bauk. Prirodna medicina nudi metode koje uvelike ublažavaju, čak i kompletno smanjuju simptome psorijaze.

Tretiranje psorijaze mora početi promjenom nezdravih navika i njegom organizma iznutra i izvana.

Ta se njega sastoji od čišćenja organizma, prikladne prehrane, održavanja vanjske higijene, kontrole stresa, puno sunčanja i korištenja prirodnih proizvoda protiv psorijaze.

Vodite dnevnik prehrane i aktivnosti tako da kasnije možete vidjeti što vam točno pomaže.

1. Čišćenje organizma

Triput godišnje napravite čišćenje organizma, posebice čišćenje jetre, koja je ključna kod svih kožnih oboljenja. Čišćenje organizma možete provoditi uz pomoć posta, čajeva ili posebnih dodataka prehrani.

Zelena glina

U liječenju psorijaze može pomoći i zelena glina, certificirana za oralnu upotrebu. Takva glina je na pakovanju označena kao “ventilirana”.

Navečer razmutite punu čajnu žličicu ventilirane zelene gline u 2 dcl vode (nekuhane, najbolje izvorske). Pritom nemojte upotrebljavati metalnu žličicu ili čašu, jer glina ne smije doći u dodir s metalom. Glinu uzimajte ujutro nakon ustajanja ili navečer prije spavanja. Po želji, možete uzeti glinu jedan sat prije jela.

Glinu uzimajte na sljedeći način:

1. tjedan: ujutro bez miješanja popijte samo vodu, a talog bacite
2. tjedan: ujutro promiješajte, ostavite pet minuta da se talog slegne, a vodu popijte
3. tjedan: ujutro promiješajte i odmah popijte vodu zajedno s glinom

Zatim napravite pauzu. Ovu kuru čišćenja organizma možete provoditi dva do četiri puta godišnje. Zelenu glinu možete koristiti i lokalno, u obliku obloga ili maske.

Sikavica

Sikavica sadrži silimarin, koji je jak antioksidant, deset puta jači od vitamina E. Silimarin povećava razinu glutationa u jetri za 35 posto.

Glutation je odgovoran za čišćenje jetre od širokog spektra toksina. S povećanjem razine glutationa, jetra ima veću moć da očisti krv od otrovnih spojeva.

Na takav način konzumiranje sikavice ima zaštitno i obnavljajuće djelovanje na jetru, što je posebno bitno kod kožnih oboljenja.

Preporučeno doziranje je 70-240 mg sikavice ili 140 mg silimarina triput dnevno.

Korijen čička

Korijen čička tradicionalno se upotrebljava za tretiranje upalnih stanja kože.

Čaj odnosno dekokt pripremajte na sljedeći način: jušnu žlicu korijena čička kuhajte u 3,5 dcl vode deset minuta, nakon toga je procijedite. Pijte svježe pripremljeno triput na dan.

Ostale biljke koje snažno čiste jetru su maslačak i artičoka.

Ostale biljke koje pomažu kod psorijaze:

– orah
– neven
– kopriva
– luk
– češnjak

2. Prikladna prehrana

Prehrana kod psorijaze treba biti zdrava, sa svježim i jednostavno pripremljenim obrocima. Poželjno je da namirnice budu ekološke ili domaće uzgojene. Smanjite unos crvenog mesa, rafiniranih masti, bijelog šećera i proizvoda od bijelog brašna.

Jedite puno protuupalne hrane: svježeg voća i povrća, sjemenki, grahorica, samoniklog bilja te kvalitetnih hladno prešanih ulja. Pijte čistu filtriranu vodu i nezaslađene biljne čajeve. Povećajte unos voća, posebice sirovog. Mediteranska prehrana također je dobra kod psorijaze.

3. Prirodni preparati za liječenje psorijaze

Čaga

Čaga je moćan adaptogen, što znači da djeluje protiv stresa, koji uzrokuje 90 posto svih bolesti.

Izvještaji iz klinike u Vladivostoku spominju stopostotno izlječenje od psorijaze uz pomoć čage, što se inače jako rijetko postiže kod te bolesti.

Za maksimalne rezultate potrebno je uzimati čagu dvanaest tjedana. Uzimajte žličicu ekstrakta čage dvadeset minuta prije obroka tri puta dnevno.

Ulje crnog kima

Ulje crnog kima uzima se oralno, no također se može nanositi na oboljela mjesta. Snažan je imunoregulator, djeluje antigljivično i antibakterijski. Liječi upaljena područja na koži, smanjuje svrbež i i iritaciju te ubrzava zacjeljivanje kože. Preporučeni unos ulja je jedna žličica ulja tri puta na dan.

Sok od nonija

Noni je jedan od vodećih dodataka prehrani koji pomaže kod kožnih oboljenja. Nonijev sok hvale mnogi ljudi koji pate od psorijaze. Ljekovitost nonija je univerzalna. Ovo egzotično voće sadrži 170 vitamina i minerala te je prepuno antioksidansa.

Njegovo snažno djelovanje potvrdila su i mnoga istraživanja, a koristi se i kao pomoć kod tumora, imunoloških i kožnih poremećaja. Izvrstan je dodatak prehrani i kod psorijatičnog artritisa.

Ulje noćurka i boražine

Ulja noćurka i boražine obiluju esencijalnim masnim kiselinama i često se koriste za kožne tegobe. Vrlo su učinkovita kod psorijaze, ekcema, dermatitisa i upalnih stanja kože. Sadržaj gama-linolenske kiseline u tim uljima pomaže pravilnom funkcioniranju kožne barijere.

Vitamini i minerali

Kombinacija vitamina E, koenzima Q 10 i selena dokazano pomaže i kod težih oblika psorijaze. Osobe oboljele od psorijaze mogu imati koristi i od uzimanja beta karotena te omega 3 masnih kiselina.

4. Fototerapija

Sunčanje u nekim slučajevima dramatično pomaže kod psorijaze, tako da nekim pacijentima bolest potpuno nestaje tijekom ljetnih mjeseci. Prirodna sunčeva svjetlost potiče stvaranje vitamina D, koji se široko koristi u liječenju psorijaze. U tu su svrhu mogu se koristiti i umjetni izvori svjetlosti za liječenje, poput kućnih UVB lampi. Mnogima, uz fototerapiju, godi i morska voda, jer ona pomaže u skidanju bolesnih slojeva kože.

Ako vam je neugodno sunčati se pred drugima, pronađite skrovitu plažu, gdje se možete neometano izlagati suncu.

Izbjegavajte jako sunce od 11 do 16 sati. U početku se izlažite suncu umjereno, a kada se koža navikne na sunce, produžite vrijeme izlaganja suncu.

5. Vanjska njega kože

Kod psorijaze je važno održavati redovitu i često higijenu te obilno hidratizirati kožu. Namačite kožu u kupkama, a zatim obavite piling da biste skinuli oboljeli sloj kože. Nakon toga mažite kožu uljima i mastima koja pomažu kod psorijaze.

Ribice Garra rufa

Tretman ribicama odvija se tri tjedna, pri čemu bolesnik uranja u vodu u kojoj plivaju ribice vrste Garra rufa koje grickaju oboljelu kožu.

Nemojte se uplašiti – ovo je sigurna i bezbolna metoda. Ribice pomažu i protiv neurodermatitisa, akni i ekcema, no upravo kod psorijaze daju najbolje rezultate koji su vidljivi već nakon tjedan dana. Nakon završetka tretmana nestaju ljuskice i crvenilo, a koža je glatka, bez svrbeža i peckanja.

Kantarionovo ulje

Kantarionovo ulje jako godi osobama oboljelima od psorijaze, a možete ga povoljno kupiti u svakoj ljekarni. Ima snažno antiupalno djelovanje, trenutno olakšava tegobe na oštećenoj i upaljenoj koži, a ubrzava i zacjeljivanje.

Aloe vera

Aloe vera je poznato sredstvo za upalna stanja kože. Lokalnom primjenom na koži omekšava, hidratizira i štiti epidermu. Možete kupiti svježu biljku, pa cijediti gel iz njenih listova, ili kupiti čisti sok ili gel, ako su vam potrebne veće količine.

Kora breze

U vanjskoj primjeni mast od breze može smiriti ekceme i psorijazu. Smatra se da su za taj učinak zaslužni antivirusni sastojci breze – betulinska kiselina i njezini salicilati.

Mišjakinja

Ova domaća i rasprostranjena biljka, koja se smatra korovom, pokazala je veliki uspjeh u liječenju osipa, čireva, ozljeda, rana, ali i psorijaze te gnojnih rana. Nemali je broj svjedočanstava da je mišjakinja djelotvorna čak i kod raka kože. Preporučujemo kombiniranje s drugim biljkama, radi jačeg učinka.

MSM

Istraživanja su pokazala da MSM pomaže pri liječenju ekcema, psorijaze, akni i rosacee. Kod lokalne primjene MSM umiruje upale, a rane zarastaju brže, ne ostavljajući ožiljke.

Naftalan

Mnogi oboljeli od psorijaze kažu da im je kupanje u naftalanu značajno pomoglo u smanjivanju simptoma. Naftalan je dostupan kao naftalanska kupka, krema ili ulje.

Krema i ulje su dostupni u kombinaciji sa salicilnom kiselinom. Doprinose skidanju ljusaka s psorijatičnih plakova, smirenju upale i smanjenju plaka. Njegova prednost je ta što ne uzrokuje stanjenje kože i ne donosi ozbiljnije nuspojave.

Katran

Šamponi, kreme i kupke s katranom pomažu ublažiti psorijazu. Kupke s katranom veoma su korisne kada psorijaza zahvaća velik dio tijela.

Kapsaicin

0.025-postotna krema s kapsaicinom značajno pomaže u smanjenju svrbeža, iritacija i crvenila vezanog uz psorijazu.

Salicilna kiselina

Preparati sa salicilnom kiselinom često se koriste kod kožnih oboljenja, jer djeluju kao piling – uklanjaju suhu kožu i ljuske.

Liječenje psorijaze u nekoliko koraka:

– napravite čišćenje organizma
– zdravo se hranite
– birajte antiupalnu hranu
– sunčajte se
– izbjegavajte stres
– redovito radite piling
– hidratizirajte kožu
– izbjegavajte alkohol i cigarete
– uzimajte dodatke prehrani koji su se pokazali djelotvornima kod psorijaze

Ako patite od psorijaze, nemojte očajavati. Strpljivo tražite prirodan lijek i način ishrane koji vam odgovara. To se u konačnici isplati, jer vaše zdravlje je vaše najveće blago.

0 komentari